Arda Turan, Dolandırıldığı ‘Fon’a Değil Parasını Başka Bir Yatırım Aracına Yatırsaydı Ne Kadar Kazanırdı?

Gündemi meşgul eden haberlerde fenomenlerin kara para aklama davasından sonra spor dünyasından birçok ismin karıştığı dolandırıcılık davası geliyor. Yasal olarak dolandırıcılık olan dava konusunun içeriğinde finansal okuryazarlıktan, kazanma hırsına, kişisel ilişkilerden, görevi kötüye kullanma gibi birçok konu yer alsa da en çok konuşulan, en fazla parayı kaptırdığı söylenen Arda Turan oldu. Elden para vermekten tutun, eşine vereceği hesaptan çekinen, kazancın yüksek olduğunu görerek varını yoğunu döken hatta borçlanan Arda Turan, bu miktarı ‘Fatih Terim Fonu’ olarak da isimlendirilen bankacı Seçil Erzan’ın yönettiği(!) portföye değil de farklı yatırım araçlarına yatırsaydı ne olurdu?

Fatih Terim ile başladığı konuşulan banka müdürü Seçil Erzan’ın yüksek getiri vaadiyle yönettiği fon davasında her gün yeni bir isim, yeni bir gelişme yaşanıyor.

Yüksek getiri vaadine hem çevrelerinde bu konuda birçok uzman barındıracak kadar para kazanan hem de kazandıkları miktarlar dünyanın her yerinde her dönem olay olan spor sektöründen isimlerin karışması tartışması sürüyor.

Büyük meblağlı para miktarlarının havada uçuştuğu “Fatih Terim Fonu” olarak da isimlendirilen bankacı Seçil Erzan’ın yönettiği fona en çok para kaptıran kişi Arda Turan oldu.

‘Faiz adı altında bu insanların aza tamah etmemeleri, çok kazanmak istemeleri beni bu hale soktu’ diyen Erzan’ın ifadelerinde fon yönetim yöntemleri yer almadığından ya da getiri vaadinin yüksek olmasıyla ters pozisyonlardan dolayı ettiği zararla panikleyen, fonu nasıl yönettiği bilinmeyen bankacının, diğer kişilerin ifadelerden ponzi sistemine benzer bir şekilde parayı döndürdüğü görülüyor.

Peki, 13 milyon 900 bin dolar yatıran, 7 milyon 500 bin dolar kaybeden Arda Turan, parasını başka yatırım enstrümanlarında değerlendirseydi ne kadar kazanırdı?

Sözcü’nün hesapladığı verilerle, 2022 yılı Aralık ayından itibaren başlayan fonun alternatif getirilerine yılbaşı itibarıyla başlayalım.

Arda Turan’ın fona yatırdığı 13 milyon 900 bin dolar, 2 Ocak 2023 tarihinde 260 milyon TL ediyor.

Arda Turan parasını dolarda bıraksaydı, bugün TL olarak 401,2 milyon TL olacaktı. TL bazında getirisi yüzde 54,31 oranında hesaplanıyor.

Arda Turan’ın parası, Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksinde endeksle getirisi paralel bir hissede olsaydı, bugün yüzde 39,7 oranında getiriyle 363,1 milyon TL olacak, dolar bazında yaklaşık 1,3 milyon kadar zarar yazacaktı.

Arda Turan’ın parası, euro yapılsaydı, bugün 410,3 milyon TL, getirisi de yüzde 57,81 olacaktı.

Arda Turan’ın parası altın yapılsaydı, bugün 437,8 milyon TL’si ve yüzde 68,37 oranında değerlenmiş bir yatırımı olacaktı.

Arda Turan’ın parası Bitcoin’e yatırılsaydı 2 Ocak’ta 832 Bitcoin eden paranın bugünkü değeri 31 milyon 215 bin dolar ya da 899,7 milyon TL olacaktı. Dolar olarak yatırım yüzde 124, TL olarak da yüzde 246 oranında artacaktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir