Borsa Dedektifi: Geçen hafta başında borsada yaşanan düşüş serisinin sonuna geldiğimizi söyledim. Öyle de oldu.

Borsa dedektifi yazdı

Sevgili dostlar ortalık toz duman. Göz gözü görmüyor resmen. Geçen hafta başında borsada yaşanan düşüş serisinin sonuna geldiğimizi söyledim. Öyle de oldu. Pazartesi günü yukarı açtık. Sonra düşündüm bu yazdıklarım yanlış anlaşılır mı diye? Bazıları düşüş bitti, yükseliş başlıyor şeklinde algılayabilirdi. Ardından bir uyarı yazısı yazdım, “Aman dikkat edin, öyle eskisi gibi yükseliş için erken” diye. Nitekim 8.100 puana yaklaşınca yine satış geldi. Son haftalarda yaşanan hızlı geri çekilmenin tepkisi gelecek, gelmeye devam edecek. Cuma günü de BofA’nın son dakika alımlarıyla haftayı 7.706 puandan tamamladık. Akşam İsrail’in kara harekatına bağladığı haberi gelince VİOP’ta gelen satışlarla endeks 30 kontratları şelale oldu. Haftanın ilk günü bunun spot piyasaya yansımışını görürüz. İsrail karşıtı açıklamaların sertleşmesi, İsrail’in Türkiye’deki diplomatları geri çağırması, bazı ülkeler İsrail bazı ülkelerin Filistin lehinde yaptığı açıklamalar belirsizliği artırıyor.

Öncelikle şunu itiraf edeyim, İsrail-Filistin savaşında cephelerin genişleme ihtimalini en başlarda zayıf görüyordum. Geldiğimiz an itibariyle artık “her şey olabilir” tarafındayım. Böyle dönemlerde piyasalarda temkinli olmalı, agresif hareketler yapmamalı. Önceki hafta dediğim gibi portföylerde bir miktar nakit kesin olmalı. Hee nakit yoksa karda ya da az zararda olunan hisselerde ağırlık azaltılıp nakde geçilebilir. Bu bize hareket alanı sağlayacak. Endeks belli bir süre yataya bağlayabilir. Bu yatay hareket bandının alt seviyesi 7.000-7.200 puan üst seviyesi 8.100-8.200 puan olabilir. Ortadoğu’daki savaşta cephe genişler, başka ülkeler sıcak temasa geçer o zaman hikaye bambaşka bir boyuta geçer. Ama nakdiniz varsa daha rahat olursuz. Ya maliyet düşürürsünüz ya da dönüşü sert olabilecek hisselerde pozisyon açabilirsiniz. Tutun ki tansiyonu düşürecek açıklamalar geldi, ateşkes ilan edildi, savaş bitti; o zaman yaşanacak hızlı geri dönüşte zaten hisseleriniz var, nakitle de yeni alım yaparsınız.

Kısa vadeli beklentime gelirsek. Mevcut koşullar devamı halinde 7.000-7.200 puan seviyelerinin altına inilmesini beklemiyorum. Dediğim gibi üst tarafta yeni zirvelerin görülmesi de şimdilik zor. Teknik olarak önümüzdeki günlerde 7.000 puanın görülmesi muhtemel. Bu da aşağı yönlü yüzde 10’luk bir risk demek. “Ben bu riski alırım, uzun vadeciyim, buradaki paraya da ihtiyacım yok” diyorsanız pozisyonlarınızı koruyabilirsiniz. Yok ben al-sat yapıcam diyorsanız alt banda yaklaşıldığında alım, üst banda yaklaşıldığında da satış mantıklı duruyor. Ama endeks düşerken çıkan, yükselirken de düşen hisseler oluyor. Orasına karışmam. Hisse bazlı hareketler sizi terste de bırakabilir. Şunu unutmayın kargaşanın hâkim olduğu, panik satışların olduğu dönemler orta ve uzun vade için cazip fırsatlar sunar. Haa yok ben riski sevmiyorum diyorsanız faiz artışları sonrası mevduat orada duruyor. Tek derdiniz paranızın enflasyonun daha altında kazanç sağladığı olur. Öteki tarafta bırakın enflasyonun altında kazancı, kısa vadede anaparanız da eriyebilir.

Bol kazançlı, bereketli bir hafta diliyorum…

patronlardunyasi.com

Yukarıda yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x