Cüneyt Özdemir’den “Yaralı Şehir Hatay” belgeseli

6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş Depremleri’nin yıldönümünde GAİN’den “Yaralı Şehir Hatay” belgeseli… Araştırmacı-gazeteci Cüneyt Özdemir’in hazırladığı belgesel GAİN’de ve GAİN’in YouTube kanalında izlenebilir…

6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 ili etkileyen depremlerin üzerinden 1 yıl geçti. Türkiye tarihinin en büyük depremi olarak kayıtlara geçen bu afette 50 binden fazla insanımızı kaybettik, binlerce bina yıkıldı, milyonlarca insan evsiz kaldı. Araştırmacı-gazeteci Cüneyt Özdemir, depremden en çok etkilenen illerin başında gelen Hatay’a gitti; sokaklarını arşınladı. 

“Yaralı Şehir Hatay” belgeselinde kentin 3 Aralık 2022, 15 Şubat 2023 ve Şubat 2024 tarihlerinde çekilmiş görüntülerini izleyicilerle buluşturan Özdemir bir zamanlar “Hatay’ın kalbi” olarak anılan Uzun Çarşı, dünyada aydınlatılan ilk cadde olan Kurtuluş Caddesi ve Türkiye sınırlarında inşa edilen ilk cami olan Habib-i Neccar Camii gibi kentin ikonik noktalarının deprem öncesi ve sonrası halini de kıyasladı. 

Özdemir “Hepimiz biliyoruz ki Hatay hiçbir zaman eskisi gibi olmayacak, yaralı bir şehir olarak kalacak” diyor.  

Cüneyt Özdemir’in hazırladığı “Yaralı Şehir Hatay” belgeseli bugün GAİN’de ve GAİN’in YouTube kanalında yayında…

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x